Pestrec mariánsky v hľadáčiku vedcov: 8 účinkov, ktoré o ňom zistili!

Bylinku nazývanú Pestrec mariánsky používali naši predkovia v ľudovom liečiteľstve po stáročia. Čo o nej však vyšlo najavo, keď sa na ňu zamerali vedci? Máme pre vás hneď 8 účinkov Ostropestreca mariánskeho, ktoré sa objavili v rôznych vedeckých štúdiách!

Pestrec mariánsky je vysoký bodliak s elegantnými fialovými kvetmi. Čím je taký výnimočný? Obsahuje skupinu silných antioxidantov, ktoré sa súhrnne označujú ako silymarín. Ten má antioxidačné, antivírusové a protizápalové účinky. Tradične sa Ostropestrec používal predovšetkým na liečbu (alebo prevenciu) rôznych ochorení pečene, na regeneráciu tohto orgánu alebo ako nástroj na regeneráciu a celkovú detoxikáciu organizmu. Čo však o tejto bylinke zistili vedci?

Účinok č. 1: Vzpruha pre chorú pečeň

Práve v oblasti pôsobenia Pestreca mariánskeho na pečeň je záujem odborníkov najväčší. Pravidelne sa totiž používa ako doplnková liečba u ľudí, ktorí majú tento životne dôležitý orgán poškodený v dôsledku ochorení, ako je žltačka, zmeny spôsobené konzumáciou alkoholu, ale dokonca aj rakovina.

Doterajšie štúdie preukázali zlepšenie funkcie pečene u ľudí, ktorí Pestrec mariánsky užívali ako doplnok stravy (1, 2). Naviac naznačujú, že by bylinka mohla pomôcť znížiť poškodenie pečene a zápal spôsobený v dôsledku poškodenia voľnými radikálmi. Jedna zo štúdií tiež zistila, že Ostropestrec môže mierne predĺžiť život ľudí s cirhózou pečene. Samozrejme, je potrebný ďalší výskum účinkov, ale ako doplnok stravy a prostriedok na stimuláciu pečene a jej funkcie je Pestrec mariánsky určite sľubný.

Zaujímavosť: Aby dostal Pestrec možnosť vo vašom tele naštartovať všetky potrebné priaznivé zmeny, vyplatí sa ho užívať v rámci 12-týždňovej kúry. O tom, ako prebieha a aké účinky môžete pozorovať napríklad po 2 alebo 6 týždňoch, sa dočítate TU.

Účinok č. 2: “ Štíhla“ pečeň

Steatóza alebo stukovatená pečeň je nebezpečný, ale bohužiaľ pomerne bežný stav, pri ktorom sa v dôsledku nezdravého životného štýlu ukladá v tele tuk priamo do pečene. Aj keď by sa mohlo zdať, že steatóza hrozí predovšetkým obéznym ľuďom, v skutočnosti býva často zistená aj u štíhlych pacientov, ktorí nemajú dostatok pohybu a ich jedálniček je plný nezdravých dobrôt.

Pokiaľ nie je steatóza liečená, môže sa rozvinúť v radu závažnejších chorôb, vrátane rakoviny či cirhózy pečene. V začiatočných štádiách je pečeň možné účinne regenerovať – s pomocou zdravého životného štýlu. A podľa doterajších výsledkov štúdií zameraných na Ostropestrec mariánsky je možné ozdravný proces urýchliť práve užívaním tejto bylinky (3). Mimochodom silymarín nachádzajúci sa v Ostropestreci pôsobí aj ako prevencia stukovatenej pečene.

Zaujímavosť: Ako vlastne spoznáme, že pečeň nie je „vo forme“? Väčšina ľudí už počula o príznakoch, ako je zažltnutie pokožky alebo očného beľma, avšak to už sú príznaky vážnych ochorení tohto orgánu. Pečeň ale volá o pomoc omnoho skôr. Zistite viac v článku 5 príznakov, že vaša pečeň nie je v poriadku.

Účinok č. 3: Mozog ako zamlada

S mozgom si účinky Ostropestreca mariánskeho väčšinou nespájame. A to je škoda. Jeho protizápalové a antioxidačné účinky totiž naznačujú, že by mohol pôsobiť ako prevencia zhoršovania mozgových funkcií, ktoré prichádzajú s vekom.

V štúdiách na zvieratách sa dokázalo, že silymarín zabraňuje oxidačnému poškodeniu mozgových buniek, čím môže prispieť k ochrane pred duševným úpadkom. V rámci výskumu vedci rovnako zistili, že Pestrec môže zmierniť niektoré zmeny na mozgu u zvierat s Alzheimerovou chorobou (4). Teraz sa vedci zamerali na potvrdenie výsledkov u ľudí.

Zaujímavosť: Aby vaše telo mohlo z účinkov Ostropestreca naozaj profitovať, je nutné vyberať si túto bylinku od overených pestovateľov a výrobcov. Iba tak máte istotu, že dostanete ozaj kvalitný produkt s maximálnou dávkou prospešného silymarínu.

Účinok č. 4: Silné a zdravé kosti

Ďalšou z oblastí, na ktorú sa výskumy zamerané na Pestrec mariánsky sústredia, sú naše kosti, konkrétne účinky Ostropestreca u ľudí s osteoporózou.

V experimentálnych výskumoch na zvieratách bolo zistené, že Pestrec stimuluje mineralizáciu kostí, a mohol by teda pôsobiť ako prevencia úbytku kostnej hmoty (5). Bylinka by naviac mohla priniesť sľubné výsledky i v rámci štúdií zameraných na lieky alebo prevenciu osteoporózy u žien po menopauze.

Zaujímavosť: Ostropestrec zoženiete v najrôznejších formách – ako čaj, tabletky, olej alebo drvený plod. Ktorá z týchto podôb zaistí vášmu telu najviac prospešných látok? O tom, ako Pestrec najlepšie užívať, si prečítajte TU.

5: Podpora pri liečbe rakoviny

Antioxidačné účinky silymarínu vzbudili záujem odborníkov tiež v súvislosti s liečbou nádorových ochorení.

Niektoré štúdie na zvieratách dokázali, že Ostropestrec mariánsky môže byť užitočný pri zmierňovaní vedľajších účinkov liečby rakovinových ochorení, a dokonca by mohol aj zvýšiť účinnosť chemoterapie u určitých typov nádorov alebo pomôcť ničiť rakovinové bunky (6, 7). U ľudí sa na potvrdenie účinkov silymarínu čaká, avšak rozhodne nie dôvod silu Pestreca nevyužiť.

Zaujímavosť: V súčasnej dobe rieši mnoho ľudí, ako posilniť svoj imunitný systém. Prečítajte si, ako vám vo vašej snahe môže pomôcť práve Pestrec!

6: Postava ako z magazínu

Ostropestrec mariánsky sa môže stať vašim spojencom taktiež pri snahách o zhodenie prebytočných kilogramov. Detoxikácia organizmu, ku ktorej dochádza behom „ozdravnej“ kúry s touto bylinkou (v kombinácii so zdravým životným štýlom), dokáže okrem iného naštartovať aj metabolizmus a zlepšiť trávenie, čím podporí prirodzené chudnutie.

Zregenerovaná pečeň naviac zaistí efektívnejšie spaľovanie tukov, vďaka čomu začne už v priebehu kúry ručička na váhe ukazovať veselšie, a hlavne zdravšie hodnoty (8, 9). Všetko prebieha úplne prirodzene, takže môžete zabudnúť na drastické a často vôbec nie prospešné diéty.

Zaujímavosť: Zajímajú vás skúsenosti ľudí, ktorí sa rozhodli pre detoxikačnú kúru s ostropestrecom mariánskym? Ich postrehy a recenzie si môžete prečítať TU.

Účinok č. 7: Pleť ako z porcelánu

Akné dokáže potrápiť nielen v puberte, ale často i v dospelosti. Určiť jasne príčinu tohto ochorenia je zložité, ale okrem hormonálnych zmien býva na vine tiež oxidačný stres v tele. A práve tu by mohol pomôcť Pestrec mariánsky.

Či je to naozaj tak, sa rozhodla zistiť jedna štúdia, v rámci ktorej užívali účastníci 210 mg silymarínu denne po dobu 8 týždňov (10). Výsledok? Po skončení tejto doby u nich došlo ku zníženiu lézií akné o 53 %.

Zaujímavosť: Premýšľate o poriadnej detoxikácií svojho tela? Máme pre vás niekoľko tipov, ako v nej tento rok konečne uspieť a dopriať organizmu účinnú očistu!

Účinok č. 8: Nádej pre diabetikov

Veľmi často je užívanie Ostropestreca mariánskeho odporúčané pacientom trpiacim cukrovkou 2. typu, pretože by mohol pomáhať znižovať hladinu cukru v krvi.

Autori jednej zo štúdií zistili, že u ľudí, ktorí denne užívali silymarín, došlo ku zníženiu hladiny cukru v krvi nalačno (11, 12). Naviac sa špekuluje o tom, že protizápalové a antioxidačné účinky Pestreca by mohli mať vplyv taktiež na zníženie rizika niektorých komplikácií, ktoré sa u pacientov s cukrovkou vyskytujú. Ďalšie výskumy s teda v pláne.

Zaujímavosť: Pestrec mariánsky môže pomôcť tiež s dlhodobou a nepríjemnou únavou. Ako to dokáže a prečo ho využívali už starí Rimania, sa dočítate TU.

Tip od našich zákazníkov: Užívajte kvalitný drvený Pestrec. Začnite ešte dnes!

Nezabudnite, že pečeň nebolí. Ostropestrecovú kúru sa odporúča absolvovať preventívne niekoľkokrát ročne, i keď sa cítite zdraví a nemáte žiadne pozorovateľné problémy. Doprajte svojej pečeni to najlepšie, čo príroda ponúka.

Kvalitný a dobre spracovaný drvený Ostropestrec už nie je nutné užívať so žiadnymi ďalšími doplnkami výživy. Svoju rolu zvládne bez problémov sám. Nie je totiž náhoda, že ho volajú aj „obor medzi bylinkami“.

Veríme, že Pestrec pomôže i vám a so skúsenosťami sa s nami neváhajte podeliť. Môžete inšpirovať tých, ktorí ešte váhajú. Napíšte nám komentár, alebo tento článok zdieľajte priateľom a všetkým, na ktorých vám záleží 🙂

Použité zdroje

(1) Milk thistle in liver diseases: past, present, future – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564545/

(2) Mechanisms of liver damage – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9027949/

(3) Milk thistle in liver diseases: past, present, future – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564545/

(4) A Mini Review on the Chemistry and Neuroprotective Effects of Silymarin – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28025940/

(5) Antiosteoclastic activity of milk thistle extract after ovariectomy to suppress estrogen deficiency-induced osteoporosis – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23781510/

(6) Novel Investigations of Flavonoids as Chemopreventive Agents for Hepatocellular Carcinoma – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26858957/

(7) Silibinin-mediated metabolic reprogramming attenuates pancreatic cancer-induced cachexia and tumor growth – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26510913/

(8) Preventive and protective effects of silymarin on doxorubicin-induced testicular damages correlate with changes in c-myc gene expression – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22819302/

(9) Silymarin: not just another antioxidant – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32134732/

(10) Oxidative stress in acne vulgaris – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19943837/

(11) The therapeutic potential of milk thistle in diabetes – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25396404/

(12) Silymarin in Type 2 Diabetes Mellitus: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27340676/

Nepodceňujte liečivú silu prírody, presvedčte sa o blahodárnych účinkoch Pestreca Mariánskeho aj vy.

Ušetrite s vreckami ZADARMO, množstevnými zľavami, dopravou ZADARMO a akciovými až 270g XXL vreckami len do konca mája!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *