Pestrec mariánsky a jeho účinky

Fakty o Pestreci mariánskom

Home Pestrec mariánsky a jeho účinky
Vas Bylinkar - Pestrec mariánsky - pecen a jej ochorenia - pestrec

Čo je Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky (lat. Silybum marianum), známy aj ako Strieborný bodliak, Strakáč, Biely tŕň, Ostrolist, Podstrel, Volčec, Kardus mariánsky, Ostropestřec mariánský, Kristova koruna je jednoročná až dvojročná rastlina dorastajúca do výšky 60 – 150cm. Svoj pôvod má v stredomorí a dozrieva najmä v druhej polovici septembra. V liečiteľstve sa používa predovšetkým pri ochoreniach pečene, rovnako má blahodárne účinky aj na žlčník. Za pozitívne účinky Pestreca mariánskeho sú zodpovedné flavolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), ktoré sa súhrnne nazývajú silymarin. Silymarín je pritom známy tiež ako silný antioxidant.

Najefektívnejšia je konzumácia drvených semien (plodu) Pestreca mariánskeho, pretože práve takto pripravené semená obsahujú najviac účnnej látky – flavolignanov. Všetko o správnom užívaní – pokiaľ sa jedná o náš produkt, drvený Pestrec mariánsky, overený zákazníkmi – sa môžete dozvedieť TU.

Viac o téme, prečo funguje lepšie drvený Pestrec ako olej, kvapky, tinktúry, granule, čaje, alebo prečo uprednostniť drvený ako prírodnú alternatívu k tabletkám, kapsuliam a iným priemyselne spracovaným výrobkom, sa dozviete v tomto článku.

Kúpiť Pestrec

Silymarín a iné prospešné látky

Silymarín sa tvorí v pestreci priebežne, no najmä v druhej polovici septembra až októbri, ideálne pri teplotách okolo 25 °C, čo je v našich zemepisných šírkach ťažko dosiahnuteľné. Pestrec v našich podmienkach neobsahuje také množstvo silymarínu ako ten dopestovaný v oblasti stredomoria. Najväčšia koncentrácia silymarinu je v semenách, v menšej koncentrácii sa nachádza v listoch a koreni. Plody (semená) okrem toho obsahujú asi 27% bielkovín a 30% jedlého oleja (kyselina linolová, olejová a nenasýtené mastné kyseliny), aminokyseliny, cukry, quercetín a vitamín E (500 až 800mg/kg).

vasbylinkar-pestrec-mariansky-drveny-plod

PESTREC MARIÁNSKY – ZDRAVÁ PEČEŇ I ŽLČNÍK

Niektoré štúdie už potvrdili, že silymarín obsiahnutý v Pestreci mariánskom chráni pred poškodením DNA a znižuje aktivitu látok stimulujúcich rast tumorov. Aj preto o ňom mnohí hovoria ako o “zázračnej bylinke”.

Zdravie nielen pre pečeň a žlčník

Pestrec je veľmi silný antioxidant, podporujúci ľudskú imunitu. Čistí pečeň, regeneruje pečeňový parenchým. (bunkové pletivo), podporuje tvorbu a distribúciu žlče, a tiež priaznivo vplýva na hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Okrem toho však ovplyvňuje aj činnosť srdca a celého tráviaceho systému. Pestrec sa častokrát odporúča aj pri detoxikačných očistných kúrach. Užívanie pestreca mariánskeho je veľmi bezpečné a prospešné pre zdravie pečene.

Pestrec vs. žltačka, cirhóza, či steatóza

Pestrec mariánsky sa používa pri ochoreniach pečene a žlčníka, napr. pri hepatitíde (žltačke) typu B a C, cirhóze, steatóze (stukovatení) pečene, mononukleóze, chorobách sleziny, žlčníkových kameňoch, intoxikácii alkoholom, drogami, či hubami. Silymarín obsiahnutý v plodoch nielen urýchľuje regeneráciu tkaniva pečene (napr. pri dlhodobom užívaní liekov), ale celkovo zvyšuje šancu na prežitie (napr. po požití muchotrávky).

Prečo užívať Pestrec mariánsky?

Nie je to rastlina iba na doplnkovú kúru (ako väčšina rastlinných prípravkov) pri liečbe pečene. Pozitívne účinky Pestreca preverili mnohé štúdie a nájdeme ho aj vo viacerých liekoch užívaných pri ochoreniach pečene, dokonca aj tých, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Vybrali sme niekoľko hlavných benefitov užívania Pestreca mariánskeho, o ktorých hovorí dostupná literatúra:

Skúsenosti zákazníkov s Pestrecom mariánskym

Bola som operovaná na žalúdočné vredy a po jeho užívaní sa mi upravilo aj trávenie a s tým súvisiace problémy s hemoroidmi. Nakoľko užívam veľa liekov a nemala som dobré pečeňové testy, tak po jeho užívaní ich mám v normále.

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

150x150-srdiecko

Estera M.
Stará Ľubovňa

5.0
2016-06-28T12:00:32+00:00

Estera M.
Stará Ľubovňa

150x150-srdiecko
Bola som operovaná na žalúdočné vredy a po jeho užívaní sa mi upravilo aj trávenie a s tým súvisiace problémy s hemoroidmi. Nakoľko užívam veľa liekov a nemala som dobré pečeňové testy, tak po jeho užívaní ich mám v normále....
Ja som mal zvýšené ALT, aj všetky cholesteroly. Užívanie pestreca mi dost pomohlo ale treba upraviť aj stravu,  takže mastné jedlá zbohom a večeranie po ôsmej hodine večer taktiež... Užívať to ešte budem ďalej, aby som mal výsledky v norme, aj keď sa to dakedy nedá, keď vidíte nejakú tú pečenú kačku na oslave... 😀  Ale odporúčam určite tento drvený ostropestrec.

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

150x150-srdiecko

Ľubomír S.
Trnava

5.0
2016-06-28T12:01:33+00:00

Ľubomír S.
Trnava

150x150-srdiecko
Ja som mal zvýšené ALT, aj všetky cholesteroly. Užívanie pestreca mi dost pomohlo ale treba upraviť aj stravu,  takže mastné jedlá zbohom a večeranie po ôsmej hodine večer taktiež… Užívať to ešte budem ďalej, aby som mal výsledky v norme, aj keď...
Dnes som bol na PLP a také dobré výsledky krvi som nemal už 20 rokov. Bola prekvapená aj lekárka, aj ja. Nemusím robiť reklamu na pestrec, ale mne pomohol. Nikdy, čo si pamätám, som nemal také dobré výsledky... A to ma už lekári posielali na vyšetrenia pečene, na gastro a čo ja viem, čo všetko ešte. Som šťastný. Výsledky sa dostavili. Ďakujem.

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

150x150-srdiecko

Marián D.
Liptovský hrádok

5.0
2016-06-28T13:15:57+00:00

Marián D.
Liptovský hrádok

150x150-srdiecko
Dnes som bol na PLP a také dobré výsledky krvi som nemal už 20 rokov. Bola prekvapená aj lekárka, aj ja. Nemusím robiť reklamu na pestrec, ale mne pomohol. Nikdy, čo si pamätám, som nemal také dobré výsledky… A to...
No ja som si už druhý krat veru kúpila trojbalenie na vasbylinkar.sk a poviem vám, oproti tomu, ktorý som kupovala v "zdravom obchode", je to podstatný rozdiel v kvalite!!! A to viem, o čom hovorím! Tento je super super! Nedám naň dopustiť!!! Na prvom mieste je mi zdravie a keď viem, kde mi pomôžu, budem tam nakupovať... Nedám dopustiť na tento pestrec.

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

150x150-srdiecko

Milada T.
Záriečie

5.0
2016-06-28T14:14:53+00:00

Milada T.
Záriečie

150x150-srdiecko
No ja som si už druhý krat veru kúpila trojbalenie na vasbylinkar.sk a poviem vám, oproti tomu, ktorý som kupovala v “zdravom obchode”, je to podstatný rozdiel v kvalite!!! A to viem, o čom hovorím! Tento je super super! Nedám naň...
Ja mam úžasnú skúsenosť, zmizlo mi úplne akné z tela... Užívam každý deň 4 lyžičky Pestreca a zapíjam pohárom vody... Odporúčam! :)

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

150x150-srdiecko

Dagmar I.
Košice

4.0
2016-06-28T14:22:26+00:00

Dagmar I.
Košice

150x150-srdiecko
Ja mam úžasnú skúsenosť, zmizlo mi úplne akné z tela… Užívam každý deň 4 lyžičky Pestreca a zapíjam pohárom vody… Odporúčam!  Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU
4.0
5
Zavrieť

VasBylinkar.sk si ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú zlepšovať jeho fungovanie. Využívaním našich služieb s ich ukladaním súhlasíte. Viac info.