1. Na čo dávať pozor pri kúpe Pestreca mariánskeho?

Aj pri výbere pestreca platí to, čo aj pri iných artikloch – na trhu sa nachádzajú výrobky rôznej kvality a teda aj rôznej ceny. Produkty nižšej akosti, s minimálnym obsahom silymarínu a teda aj nízkou účinnosťou sú lacnejšie a produkty kvalitné, s vysokým obsahom účinnej látky silymarín sú drahšie, ale účinné.

Je to podobné ako keď kupujete zelený čaj – môžete ho kúpiť v supermarkete v klasických sáčkoch (nízka akosť = nízka cena), alebo ho môžete kúpiť v čajovni, kde však dostanete kvalitný produkt, celé lístky za inú, vyššiu cenu. Máte však záruku, že tam nie je pomleté nič iné.

Často sa stretávame s tým, že ľudia berú Pestrec ako jeden artikel, majú mylný názor, že na trhu je len „jeden Pestrec“ z jedného zdroja a ten sa predáva v rôznom rozpätí cien. Pritom vôbec neberú do úvahy vyššie uvedené argumenty (pôvod, akosť, obsah účiinej látky, kvalita spracovania – drvenia …).

Je tiež treba dať pozor, aby ste nekúpili čaj, alebo pestrec v inej forme (olej, tinktúra, granulát, tabletky …), na túto tému sme pre vás pripravili článok, kde sa dozviete, prečo je najúčinnejší ostropestrec ako drvený: https://www.vasbylinkar.sk/caj-olej-drveny-aky-pestrec-uzivat/. Čaj sa často nevyrába z plodu pestreca, ale z iných častí bylinky (stonka, koreň …), ktoré neobsahujú účinnú látku silymarín.

Často sa potom stáva, že sa nám ozývajú ľudia s tým, že im “pestrec nepomohol” s ich zdravotným problémom. Vždy sa však dopracujeme k vysvetleniu, prečo tomu tak bolo: užívali pestrec v nesprávnej forme (nie drvený plod, resp. nie kvalitný pestrec s vysokým obsahom silymarínu) a nesprávnym spôsobom (teda nie tak ako doporučujeme TU).

Všetky informácie o tom ako pestrec správne užívať nájdete na našich stránkach: všetko o užívaní, priebeh pestrecovej kúry. Musí sa však jednať o účinný drvený plod pestreca mariánskeho, aký ponúkame v našom obchode.

Ako si môžete všimnúť v našom eshope: www.vasbylinkar.sk/obchod, pri množstevných zľavách, poštovnom zadarmo od 3ks, akcii 5+1 zdarma a bonuse pre verného zákaznika, vychádza kvalitný Pestrec u nás veľmi výhodne.

2. Môžem Pestrec užívať aj preventívne?

Pestrec sa odporúča užívať aj ako prevencia – aj keď je človek zdravý, respektíve ak nemá žiadne pozorovateľné potiaže (poškodenie pečene však často odhalia až pečeňové testy, aj keď si človek myslel, že nemá žiadne ťažkosti). Pestrec je totiž silný antioxidant. Náš organizmus je zaťažovaný zo všetkých strán a častokrát sa tomu nie je možné vyhnúť. Do nášho tela sa dostávajú rozličné škodlivé látky obsiahnuté v potravinách, ktoré denne konzumujeme, sme vystavení stresu, pôsobia na nás chemikálie v drogérii, užívame lieky, častokrát dlhodobo, no a samozrejme, nemôžeme vynechať ani užívanie hormonálnej antikoncepcie. Rovnako je potrebné mať na mysli aj fakt, že pečeň tiež starne spolu s našim organizmom.

Odporúčame postupovať podľa inštrukcií, ktoré nájdete tu: https://www.vasbylinkar.sk/priebeh-pestrecovej-kury/ a tu: https://www.vasbylinkar.sk/ako-uzivat-pestrec-mariansky/

3. Sú účinné aj čaje, kvapky, oleje, tabletky alebo tinktúry z Pestreca mariánskeho?

Skúsenosti ľudí, ktorým pestrec pomohol hovoria, že pestrec má najefektívnejšie účinky ako drvený plod konzumovaný priamo. Viac o téme, prečo funguje lepšie drvený, ako olej, kvapky, tinktúry, tabletky, alebo čaje sa dozviete v tomto článku: https://www.vasbylinkar.sk/caj-olej-drveny-aky-pestrec-uzivat/

4. Lieky (tabletky) s obsahom Silymarínu vs. drvený plod Pestreca

Snažíme sa prinášať alternatívu k tabletkám a iným priemyselne spracovaným výrobkom, do ktorých sa pri výrobe pridávajú ďaľšie látky. Drvený pestrec je 100% prírodný produkt, bylinka Silybum marianum, bez akýchkoľvek pridaných chemikálií, konzervantov a pod. Treba si uvedomiť, že premena bylinky ako je pestrec na tablety alebo kapsule, či granule (nech majú akýkoľvek názov) určite nie je naturálny proces.

Toto je konkrétne zloženie nemenovaného lieku s obsahom silymarínu: „Pomocné látky: Monohydrát laktózy, mikrokrystalická celulóza, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sodná sůl kroskarmelózy, povidon 40, mastek, stearan hořečnatý, glyceridy, šelak, sacharóza, uhličitan vápenatý, arabská klovatina, kukuřičný škrob, makrogol 6000, glycerol, polysorbát 80, montanglykolový vosk, oxid titaničitý. „

Je to syntetický liek, okrem silymarínu obsahuje aj mnoho ďaľšich pomocných látok.

Každopádne by bolo vhodné poradiť sa aj s vašim lekárom, v žiadnom prípade nikoho nenavádzame, aby prerušil liečbu naordinovanú lekárom, ktorý pozná jeho zdravotný stav.

5. Pestrecová kúra – koľko vreciek, trvanie, prestávky

Informácie o priebehu a trvaní pestrecovej kúry nájdete v našom článku na túto tému: https://www.vasbylinkar.sk/priebeh-pestrecovej-kury/, ako Pestrec užívať, zasa tu: https://www.vasbylinkar.sk/ako-uzivat-pestrec-mariansky/.

Jedno 270g vrecko Vám pri odporúčanom užívaní vydrží približne 2 až 3 týždne, takže na kúru v trvaní 12 týždňov, tak ako ju popisujeme, je potrebných 5-6 balení. Práve preto máme v ponuke výhodné balenie na celú kúru 5+1 zdarma, kde dostanete až 6ks v cene len 5ks.

Náš Pestrec je vždy čerstvý a termín spotreby je nastavený tak, aby ste ho stihli skonzumovať v rámci kúry aj s časovou rezervou.

Kúru pestrecom je vhodné zopakovať podľa individuálnych potrieb i viac krát do roka. Medzi Pestrecovými kúrami sa odporúča spraviť prestávku v trvaní 2 až 4 týždne.

6. Pomáha pestrec mariánsky na ekzém, akné, lupienku?

Máme niekoľkých zákazníkov, ktorí potvrdili, či už do mailov, komentárov k blogom, alebo do komentárov na našom Facebooku, že im Pestrec od nás naozaj pomohol pri prejavoch akné a ekzémoch. Dokonca niektorým aj pri lupienke.

Zopár reakcií nájdete aj tu: https://www.vasbylinkar.sk/ake-su-skusenosti-realnych-ludi-s-pestrecom-marianskym

Práve životospráva dokáže žiaľ poškodiť pečeň. Náš organizmus je zaťažovaný zo všetkých strán a častokrát sa tomu nie je možné vyhnúť. Do nášho tela sa dostávajú rozličné škodlivé látky obsiahnuté v potravinách, ktoré denne konzumujeme, sme vystavení stresu, pôsobia na nás chemikálie v drogérii, užívame lieky, častokrát dlhodobo, no a samozrejme, nemôžeme vynechať ani užívanie hormonálnej antikoncepcie. Rovnako je potrebné mať na mysli aj fakt, že pečeň tiež starne spolu s našim organizmom.

Ostropestrec nie je žiadny „módny výstrelok“, je tu s nami už stovky rokov, poznajú ho naše staré mamy. Vďaka svojim účinkom ho môžeme považovať za takmer zázračnú bylinku.

Podľa pozitívnych reakcií ľudí vidíme, že ostropestrec im naozaj pomáha účinne zregenerovať pečeň a následne tak rieši aj príčiny rôznych iných ochorení. Kúru ostropestrcom teda rozhodne odporúčame.

7. Pomáha Pestrec mariánsky pri Psoriáze a kožných problémoch?

Áno, Pestrec mariánsky pozitívne účinkuje aj pri kožných problémoch, ktoré mávajú svoj základ v nesprávnej funkcii pečene. Viacero zákazníkov nám potvrdilo, že im pomohol aj pri psoriáze. Takéto skúsenosti môžete nájsť napríklad tu: https://www.vasbylinkar.sk/ake-su-skusenosti-realnych-ludi-s-pestrecom-marianskym , alebo na našom Facebooku v komentároch k príspevkom.

8. Pomáha Pestrec mariánsky v boji so zvýšeným cholesterolom?

Áno, Pestrec mariánsky spolu s patričnou úpravou životosprávy pomáha znižovať LDL cholesterol. O úprave životosprávy nájdete niekoľko článkov na našom blogu.

9. Prečo nepredávame celé semená – prečo Pestrec nedrviť doma?

Nedrvený Pestrec mariánsky v ponuke nemáme, pretože drviť ho v domácich podmienkach je zložité, hneď z niekoľkých dôvodov:

– Pestrec nesmie prísť pri drvení do kontaktu s kovom (mažiar, mlynček na kávu, korenie; neprichádzajú do úvahy…), špeciálnu drvičku má doma málokto

– zle podrvený (na príliš veľké, alebo príliš malé čiastočky) nie je vhodný z hľadiska vstrebania účinnej látky, ktorá sa nachádza v šupke, pri nesprávnej veľkosti častíc sa silymarín nevstrebe dokonale

– nesmie tam vzniknúť teplota 40°C a viac (čo pri použití domácich mlynčekov vznikne určite)

– časové hladisko – v dnešnej dobe si len málokto môze dovoliť drviť si pestrec 4x denne (napr. v práci je to nepredstaviteľné)

– drviť semená Pestreca v ústach hryzením nie je vhodné, pretože hrozí nenávratné poškodenie zubnej skloviny

– odkiaľ zohnať naozaj účinný Pestrec, pretože (citujem z našich stránok): „Silymarín sa tvorí v pestreci priebežne, no najmä v druhej polovici septembra až októbri, ideálne pri teplotách okolo 25 °C, čo je v našich zemepisných šírkach ťažko dosiahnuteľné.“ Lacný Pestrec, ktorý je u nás možné kúpiť, je z domácej produkcie a poväčšine je určený skôr na lisovanie sa studena (výroba oleja s nízkym obsahom silymarínu) alebo ako potrava pre zvieratá, lebo má nízky obsah silymarínu.

– Pestrec môžete nájsť na trhu aj v podobe čaju, ktorý sa pripravuje vacsinou z iných častí bylinky ako je plod. Sú to: stonka, listy, prípadne koreň, v ktorých ale nie je účinná látka silymarín, resp. je jej tam len minimum. Čaj je teda z hľadiska obsahu účinnej látky takmer bezcenný (dozviete sa o tom v tomto článku: https://www.vasbylinkar.sk/caj-olej-drveny-aky-pestrec-uzivat/ ). Pri príprave čaju však vzniká teplota viac ako 40°C a ničí sa účinná látka Pestreca silymarín.

Často sa potom stáva, že sa nám ozývajú ľudia s tým, že im “pestrec nepomohol” s ich zdravotným problémom. Vždy sa však dopracujeme k vysvetleniu, prečo tomu tak bolo: užívali pestrec v nesprávnej forme (nie drvený plod, resp. nie kvalitný pestrec s vysokým obsahom silymarínu) a nesprávnym spôsobom (teda nie tak ako doporučujeme TU).

Všetky informácie o tom ako pestrec správne užívať nájdete na našich stránkach: všetko o užívaní, priebeh pestrecovej kúry. Musí sa však jednať o účinný drvený plod pestreca mariánskeho, aký ponúkame v našom obchode.

Práve preto ponúkame Pestrec už drvený podľa odporúčaných správnych postupov a uskladnený vo vreckách, ktoré možno opakovane uzavrieť bez prístupu vzduchu pre pohodlné užívanie.

10. Prečo nekonzumovať Pestrec ako celé zrná a nežuvať ich v ústach?

Takáto konzumácia nie je vhodná jednak z dlhodobého hľadiska, lebo si môžete nenávratne poškodiť chrup a rovnako je takéto užívanie značne nepohodlné.

Druhý, oveľa doležitejší dôvod, je fakt, že účinná látka silymarín sa nachádza práve v šupke Ostropestreca a túto šupku nie je možné v ústach podrviť tak, aby sa z nej silymarín uvoľnil v dostatočnom množstve. Takže takéto užívanie nebude velmi efektívne.

Práve preto je v našej ponuke Pestrec už podrvený a pripravený na užitie: https://www.vasbylinkar.sk/obchod/

11. Je možné užívať Pestrec Mariánsky aj spolu s inou potravou?

Ideálne je Pestrec užívať tak, ako odporúčame tu: https://www.vasbylinkar.sk/ako-uzivat-pestrec-mariansky/ – keď sa užíva nalačno, je jeho vstrebanie v žalúdku najefektívnejšie, pretože nie je zriedený inou potravou.

Pripadne skúste Pestrec iba vložiť do úst, neprežúvať ho a zapiť vodou. Je možné užívať ho aj s potravinami (s výnimkou tých, ktoré spomíname v odporúčaní pre užívanie), ale účinok už nebude tak intenzívny, ako keď sa užíva nalačno. Každopádne účinok sa dostaví aj tak, ale neskôr a menej intenzívne.

12. Je možné užívať Pestrec pri histamínovej intolerancii?

Ak sa histamín dostane cez stenu čreva, smeruje do pečene. Pečeň je orgán, v ktorom sa nachádzajú enzýmy, špecificky štiepiace histamín. To je dôvod, prečo sa pri histamínovej intolerancii Pestrec odporúča, rovnako ako listy artičoky, alebo wasabi – kvôli podpore funkcie pečene. Určite sa ale poraďte aj so svojim lekárom, ktorý najlepšie pozná špecifiká vašho zdravotného stavu.

13. Výluh z Pestreca mariánskeho

Pre ľudí s vážnymi tráviacimi problémami, prípadne problémami s zdráždením žlčníka, alebo tesne po operácii žlčníka, odporúčame spraviť si z drveného Prestreca mariánskeho výluh, a to nasledovne: dennú dávku (4 čajové lyžičky) vylúhujeme v 1 litri vlažnej vody (jej teplota nesmie presiahnuť 40 stupňov, inak by sa poškodila účinná látka silymarín). Výluh po 1 hodine lúhovania scedíme a rozdelíme si na 4 dávky po 250ml, ktoré vypijeme podľa pokynov ako pri užívaní drveného plodu, čiže aspoň 45 min. pred a po užití nič nejeme. Je to z dôvodu aby nebol pestrec v žalúdku zmiešaný s inou potravou a účinné látky sa mohli čo najlepšie vstrebať

14. Môžu užívať Pestrec aj deti?

Pestrec sa odporúča pre deti od 5 rokov (niektoré zdroje ho odporúčajú už od 3 rokov), odporúčame to však konzultovať s lekárom a pozorne si prečítať inštrukcie k užívaniu a dávkovaniu tu: https://www.vasbylinkar.sk/ako-uzivat-pestrec-mariansky/.

Pre deti platí polovičné dávkovanie, teda 4x denne polovica čajovej lyžičky (nie kopcom).

15. Odporúča sa užívať Pestrec mariánsky počas tehotenstva a dojčenia?

Pestrec sa počas tehotenstva a dojčenia neodporúča. Počas tehotenstva, keď sa vyvíja plod, si nemôžete dopriať aj iné veci, ktoré by ste za normálnych okolností konzumovať mohli. Tehotenstvo aj dojčenie si jednoducho vyžaduje špeciálny stravovací režim.

Sú však aj zdroje, ktoré uvádzajú, že Pestrec sa počas tehotenstva a dojčenia užívať môže, ale rovnako ako pri iných bylinkách platí, že ho treba konzumovať „s mierou“. Zároveň existujú aj zdroje, ktoré ho naopak odporúčajú: http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=60

Keďže každý človek je iný, odporúčame poradiť sa so svojim lekárom, ktorý najlepšie pozná špecifiká zdravotného stavu svojich pacientov a pacientiek.

16. Užívanie Pestreca pri zvýšenom tlaku

Na to, že Pestrec môže zvyšovat krvný tlak upozorňujeme aj na našich stránkach tu: https://www.vasbylinkar.sk/ako-uzivat-pestrec-mariansky/

Máme však aj zákazníkov, ktorí majú zvýšený tlak a Petrec napriek tomu opatrne, v malých dávkach a postupne užívaju, pričom si sledujú, ako na to ich telo reaguje. Následne prejdú postupne na plnú dávku (začína sa jednou lyžičkou večer, ked je organizmus v kľude, každých 10 dní pridáme ďalšiu lyžičku, až sa dostaneme na plnú dávku).

Na druhej strane nám viacerí zákazníci oznámili, že konkrétne im Pestrec tlak nezdvíha a dokonca máme aj zákazníkov, ktorým Pestrec tlak dokonca znížil (postupne, kedže sa odstránila príčina vysokého tlaku aj vplyvom užívania Pestreca).

Máme aj zákazníkov, ktorým po porade lekár upravil dávkovanie liekov na tlak počas pestrecovej kúry a pestrec mohli užívať bez problémov.

Je to individuálne, ale je potrebné byť opatrný. Prípadne je vhodné poradiť sa aj so svojim lekárom.

17. Aký je rozdiel medzi obyčajným bodliakom a Pestrecom?

Vyzerajú podobne, ale nepomýlme si obyčajný bodliak, ktorý rastie všade a neobsahuje účinnú látku silymarín (https://sk.wikipedia.org/wiki/Bodliak) a Pestrec mariánsky (https://sk.wikipedia.org/wiki/Pestrec_mari%C3%A1nsky), ktorý účinne a prírodnou cestou regeneruje pečeňové bunky vďaka obsahu silymarínu.

18. Užívanie Pestreca mariánskeho a lieky, interakcie (kontraindikácie)

Ak užívate niektoré z nasledujúcich liekov, mali by ste sa o užívaní Pestreca mariánskeho poradiť s Vašim lekárom.

Antikoncepčné tabletky alebo hormonálnej substitučnej terapie Fenytoín (Dilantin) – záchvaty Halotan – lieky používané pri celkovej anestézii Antipsychotiká – zahŕňa butyrofenóny (napríklad haloperidol) a fenotiazíny (napr. chlórpromazín, flufenazín, a prometazín), dogmatil atď. (Antipsychotiká sú látky, ktoré majú pri dlhodobom podávaní schopnosť potláčať psychotické symptómy u schizofrénie, schizoafektívnych psychóz a manickej fázy manicko-depresívnej psychózy.

S nasledovným typom liekov môže Pestrec mariánsky interferovať. Tieto lieky aj Pestrec sú totiž členené podľa rovnakých pečeňových enzýmov:

Antiagregačné a antikoagulačné lieky (lieky na riedenie krvi) – vrátane klopidogrel (Plavix) a warfarín (Coumadin) Antianxiečné lieky – vrátane alprazolamu (Xanax), diazepam (Valium) a lorazepam (Ativan) Lieky na vysoký cholesterol – vrátane statínov, ako je lovastatín (Altocor, Mevacor) Lieky na alergie – napríklad fexofenadínu (Allegra) Niektoré lieky na rakovinu

Odporúčame preto poradiť sa o užívaní Pestreca mariánskeho s Vašim lekárom.

19. Užívanie Pestreca s jedlom (mlieko, jogurt, smoothie …)? Chutný tip.

Náš Pestrec si môžete tiež zamiešať do džúsu, smoothie, jogurtu, alebo kyslomliečneho výrobku (kefír, acidofilné mlieko a pod.). Jogurt, džús alebo kefír sú ľahko stráviteľné a na efektivitu uvoľňovania účinnej látky z plodu Ostropestreca nemajú zásadný vplyv.

A čo odstup 45 minút?

Drvený Pestrec sa odporúča konzumovať buď cca 45 minút pred jedlom alebo cca 45 minút po jedle. Myslia sa tým hlavné jedlá, ktoré sú ťažšie stráviteľné. Cieľom tohto časového odstupu je, aby Pestrec nebol v žalúdku zmiešaný s inou potravou a aby sa z neho mohli efektívne uvoľniť prospešné látky.

Mlieko vs. jogurt

Neodporúča sa piť kravské mlieko bezprostredne po konzumácii Pestreca, pretože mlieko je ťažko stráviteľné. Medzi mliekom a kyslomliečnymi produktami je rozdiel, príprava mlieka a jogurtu je odlišná. Kyslomliečne výrobky ako jogurt, či kefír sú v poriadku. V jogurte, kyslom mlieku, kefíre atď. je mlieko fermentované a veľmi dobre znášané- potom prispieva k zlepšeniu črevnej mikroflóry. Rastlinné mlieka sú tiež v poriadku.

Všetko o užívaní – pokiaľ sa jedná o náš produkt, drvený Pestrec mariánsky (https://www.vasbylinkar.sk/obchod) overený zákazníkmi – sa môžete dozvedieť tu: https://www.vasbylinkar.sk/ako-uzivat-pestrec-mariansky/

Skúsenosti zákazníkov s Pestrecom mariánskym

Pestrec mariánsky – pomohol po operácií žalúdočných vredov

Bola som operovaná na žalúdočné vredy a po jeho užívaní sa mi upravilo aj trávenie a s tým súvisiace problémy s hemoroidmi. Nakoľko užívam veľa liekov a nemala som dobré pečeňové testy, tak po jeho užívaní ich mám v normále.

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

Estera M.
Stará Ľubovňa

Pestrec mariánsky – znížil ALT a cholesterol

Ja som mal zvýšené ALT, aj všetky cholesteroly. Užívanie pestreca mi dost pomohlo ale treba upraviť aj stravu,  takže mastné jedlá zbohom a večeranie po ôsmej hodine večer taktiež... Užívať to ešte budem ďalej, aby som mal výsledky v norme, aj keď sa to dakedy nedá, keď vidíte nejakú tú pečenú kačku na oslave... 😀  Ale odporúčam určite tento drvený ostropestrec.

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

Ľubomír S.
Trnava

Pestrec mariánsky – zlepšené výsledky

Dnes som bol na PLP a také dobré výsledky krvi som nemal už 20 rokov. Bola prekvapená aj lekárka, aj ja. Nemusím robiť reklamu na pestrec, ale mne pomohol. Nikdy, čo si pamätám, som nemal také dobré výsledky... A to ma už lekári posielali na vyšetrenia pečene, na gastro a čo ja viem, čo všetko ešte. Som šťastný. Výsledky sa dostavili. Ďakujem.

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

Marián D.
Liptovský hrádok

Kvalitný Pestrec mariánsky z vasbylinkar.sk

No ja som si už druhý krat veru kúpila trojbalenie na vasbylinkar.sk a poviem vám, oproti tomu, ktorý som kupovala v "zdravom obchode", je to podstatný rozdiel v kvalite!!! A to viem, o čom hovorím! Tento je super super! Nedám naň dopustiť!!! Na prvom mieste je mi zdravie a keď viem, kde mi pomôžu, budem tam nakupovať... Nedám dopustiť na tento pestrec.

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

Milada T.
Záriečie

Pestrec mariánsky – akné zmizlo

Ja mam úžasnú skúsenosť, zmizlo mi úplne akné z tela... Užívam každý deň 4 lyžičky Pestreca a zapíjam pohárom vody... Odporúčam! 🙂

Prečítajte si viac skúseností ľudí s Pestrecom mariánskym TU

Dagmar I.
Košice

Získajte vrecká ZADARMO: drvený Pestrec vo výhodných baleniach s dopravou GRÁTIS

Nepodceňujte liečivú silu prírody, presvedčte sa o blahodárnych účinkoch Pestreca Mariánskeho aj vy.

Ušetrite s vreckami ZADARMO, množstevnými zľavami, dopravou ZADARMO a akciovými až 270g XXL vreckami len do konca apríla!