Pestrec mariánsky – vzácna bylinka pomáha nielen ľuďom. Pestrec pre zvieratá

Pestrec mariánsky – vzácna bylinka pomáha nielen ľuďom

To, že Pestrec mariánsky (lat. Silybum marianum) a jeho účinná látka, komplex flavolignanov – silymarín, vysoko účinne a prírodnou cestou regeneruje pečeňové bunky, je silný antioxidant, pomáha pri ochoreniach pečene, otravách, má blahodarné účinky na žlčník a tráviaci systém u ľudí už po niekoľko tisíc rokov, je známy fakt.

Často sa však opomína, že Pestrec pomáha aj našim štvornohým priateľom.

Medzi často kladené otázky smerujúce k účinkom a užívaniu Pestreca mariánskeho sa stretávame aj s otázkou ohľadom užívania Pestreca zvieratkami, najčastejšie u psíkov a mačiek. To nás viedlo k napísaniu tohto článku.

Ako pomáha pestrec zvieratám?

Nemusí sa jednať len o časté prípady, kedy pes, alebo mačka požijú nejakú otravu. Pečeň, obličky a tráviacu sústavu našim domácim miláčikom poškodzujú aj iné situácie a faktory. A nie je ich žiaľ málo.

Kedy teda Pestrec zvieratku nasadiť a aké sú jeho benefity?

  • dlhodobé užívanie liekov (antibiotiká, kortikoidy a pod.)
  • intoxikácie jedmi rôzneho druhu (*1)
  • zápalové a iné ochorenia pečene
  • zlé pečeňové testy
  • poruchy trávenia
  • zhoršená kvalita pokožky
  • pestrec pomáha znižovať aj negatívne vplyvy očkovaní
  • účinne detoxikuje organizmus a posilňuje imunitný systém
  • je cenným zdrojom mastných kyselín
  • chráni, podporuje a regeneruje pečeň
  • podporuje tvorbu epitelu a zdravý rast srsti
  • pomáha pri redukčnej diéte
  • je vhodný pre účely prevencie a dlhodobej aktívnej detoxikácie organizmu zvieraťa

Zaznamenali sme prípady, kedy majiteľ úspešne nasadil Pestrec mariánsky aj v prípade podozrenia, že zdravotné ťažkosti jeho zvieratka môžu byť spôsobené otravou.

Silymarín ako účinná látka Pestreca mariánskeho je aj vynikajúci prostriedok pre obmedzenie zápalu pečene aj ako doplnková terapia.

Podávanie Pestreca by teda malo byť rutinnou záležitosťou pri terapii antibiotikami (*2), antimykotikami a ďalšími liekmi, ktoré zaťažujú pečeň.

Môže užívať pestrec aj môj pes/mačka?

Ako sme už uviedli, Pestrec mariánsky pomáha už stáročia nielen ľuďom, ale aj zvieratám.

Treba však mať na pamäti, že tak ako u ľudí, aj u zvierat sa musia dodržiavať určité zásady pri užívaní.

Dávkovanie Pestreca psíkovi/mačke

Dávkovanie záleží od vzrastu psa/mačky, na začiatku kúry odporúčame užiť najprv 1 čajovú lyžičku pre psíka / pol lyžičky (zatiaľ nie kopcom) pri dospelej mačke. Napriek tomu, že väčšina veterinárnych liečiv sa psom a mačkám podáva orálne spolu s potravou (napr. so syrom, párkom, šunkou a i.) Pestrec sa odporúča podávať zvieraťu nalačno. Dosiahneme tak stav, kedy účinná látka silymarín nebude v žalúdku zriedená potravou a môže sa tak čo najúčinnejšie vstrebať.

Z vlastnej skúsenosti odporúčame dať 1 zarovnanú čajovú lyžičku (pol lyžičky pre mačku) do cca 1-2dcl vlažnej vody, zamiešať, a následne pomocou striekačky (samozrejme bez ihly) zvieratku vstreknúť do papuľky. Krmivo podávame minimálne pol až ¾ hodiny po užití pestreca.

Keď sa po 3-4 dňoch takéhoto úvodného dávkovania neobjavia žiadne negatívne reakcie (napr. prejavy na koži a pod.), prejdeme k plnej dávke – 2 x 1 čajová lyžička (mierne kopcom) denne. Dávka závisí od vzrastu zvieratka, menšej mačke podávame samozrejme dávku nižšiu ako veľkému plemenu psa. V prípade nejasností nás kontaktujte.

Dôležité je zdôrazniť, že Pestrec mariánsky účinkuje aj v prípade zvierat najefektívnejšie ako drvený plod. Viac o tom v akej forme Pestrec mariánsky užívať sa môžete dozvedieť v našom článku venovanom práve tejto téme.

Upozornenie

Tak isto ako aj u ľudí sa v ojedinelých prípadoch môže, no nemusí, prejaviť alergická reakcia. Je preto potrebné počas najbližších hodín a dní po požití Pestreca odsledovať stav zvieratka.

Rovnako odporúčame v priebehu Pestrecovej kúry nepodávať zvieraťu ťažko stráviteľné krmivo.

V prípade, že je psík liečený na srdce, alebo vysoký tlak, je potrebné postupovať opatrne. Pestrec mariánsky podávame najskôr v malých dávkach a sledujeme ako na to jeho organizmus reaguje. Vo väčšine prípadov však dosiaľ nenastali žiadne komplikácie. V obzvlášť komplikovaných prípadoch je vhodné poradiť sa s veterinárom.

Priebeh Pestrecovej kúry u zvieratka

Priebeh kúry pestrecom je veľmi podobný ako u ľudí, všetky informácie o kúre nájdete v našom článku, ktorý popisuje priebeh pestrecovej kúry.

Najčastejšie medzi prvým a druhým týždňom kúry sa môže vyskytnúť situácia kedy psík bude častejšie vykonávať veľkú potrebu, alebo naopak ho trošku potrápi zápcha. Je to však bežný prejav počiatočného obdobia kúry, kedy prebieha detoxikácia organizmu.

Ak máte aj vy nejaké skúsenosti, prípadne otázky súvisiace s pestrecovou kúrou u vášho štvornohého miláčika, neváhajte a podeľte sa o ňu s nami v diskusii pod článkom, alebo nás kontaktujte.

Pestrec mariánsky drvený plod pre vášho miláčika je možné objednať v našom eshope.

*1 – v prípade otravy, alebo podozrenia na otravu je potrebné bezodkladne vyhľadať veterinára. Pestrec mariánsky nastupuje už v rámci liečby, nie je to výlučne prvá pomoc pri otravách

*2 – pestrecovú kúru nasadiť ideálne cca týždeň po doužívaní antibiotík, aby účinné látky pestreca neboli znehodnotené antibiotikami

Nepodceňujte liečivú silu prírody, presvedčte sa o blahodárnych účinkoch Pestreca Mariánskeho aj vy.

Ušetrite s vreckami ZADARMO, množstevnými zľavami, dopravou ZADARMO a akciovými až 270g XXL vreckami len do konca októbra!

4 odpovede na “Pestrec mariánsky – vzácna bylinka pomáha nielen ľuďom”

  1. Dobrý den moja fenka ma trikrat zvecsenu pecen zle pečenove výsledky. Ma len 6rockou maltenzacka a myslim.ze jej je lepsie oproti tomu kedy tento pestrec neuzivala. V pondelok mame ist na krv pecenovych testou sa dozvediet ako fenka na tom je.Tak dúfam že táto bylinka nam.pomoze.

  2. Pestrec mariánsky užívam už viac ako rok a mohla som vysadiť všetky tabletky, ktoré som dovtedy užívala. môj zdravotný stav sa zlepšil. Aj u nás v rodine ho užívajú a nevedia si túto rastlinku vynachválit. Naša maltezáčka má 8 rokov a už od jej dvoch rokov mala vždy nejaké problémy s trávením. Raz to bolo veľa kyseliny v žaludku, inokedy krvavý zápal čriev a žalúdka. Pestrec u nej podávame už 3 mesiac a výsledky sú neskutočné. Srsť je jemná a hebká, vôbec sa neplsneje. všetko je lepšie a problémy z trávením žiadne. Vrelo odporúčam.

  3. Dobrý deň, ďakujem za hodnotný článok. Náš pes berie dlhodobo kortikoidy, vyskúšam to.
    Prosím vás, čo mám chápať ako ťažko straviteľnú potravu? Ďakujem

    1. Dobrý deň Mirka,
      dovoľte nám odpovedať na vašu otázku:
      Niekto kŕmi výhradne granulami, niekto kombinuje granule s konzervou, niekto kŕmi BARFom – výhradne mäsitá strava, viac-menej v surovom stave a ešte aj dnes nájdeme psíkov, ktorí sú krmení tým, čo doma zostane (čo často nie je vhodné). Prosím majte na pamati, že ak psík má už dáke zdravotné problémy, tak solené, či korenené pokrmy sú veľmi nevhodné (resp. sú nevhodné aj v prípade, ak psík zdravotné probémy nemá). Dôvod je jednoduchý – niektoré plemená (napr. bullterier) sú veľmi háklivé na soľ a potom nastanú skôr či neskôr problémy s obličkami. Medzi ďalšie ťažšie stráviteľné „krmivo“ patria hydinové kosti. Toto je téma, ktorá sa delí na dve skupiny: 1.zástancov – veď to psík lúbi, prečo nie.. alebo veď na dedinach jedli a nikdy sa im nič nestalo… a potom je tu 2. skupina, ktorá už zažila nepríjemné skúsneosti s kosťami zaseknutými v črevách psíka, či zapichnuté v ústnej dutine a pod.. Najhoršie sú tepelne upravené hydinové kosti (čiže kuracie, kačacie, morčacie, husacie,…), no surové tiež nie sú o nič lepšie. Ak kosti, tak najskôr teľacie – klbové časti. Je to na zváženie každého majiteľa jeho milovaného štvornožca. Prajem pekny den, Zuzana, VasBylinkar.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *