Detoxikácia organizmu je možná aj vďaka správnemu výberu potravín. Inšpirujte sa našim výberom

S týmito potravinami bude detoxikácia organizmu účinná aj chutná

Detoxikácia organizmu zohráva nesmierne dôležitú úlohu pre správne fungovanie ľudského tela. Keďže žijeme v mimoriadne rýchlej dobe, ktorá nás vystavuje mnohým škodlivým látkam a potravinám, je na mieste zamýšľať sa, čo s tým robiť. No a pomôcť v eliminovaní nahromadených škodlivín vo vašom tele vám môže práve účinný detox organizmu.

Nafúknuté brucho, problémy s trávením, únava či nevoľnosť… A to je len hŕstka z prejavov, ktorými vám môže vaše telo naznačiť, že potrebuje očistu. Našťastie, existuje viacero spôsobov, ako úspešne detoxikovať organizmus. Jedným z nich je aj vhodne zvolená strava. A v súvislosti s tým sme pre vás zoskupili niekoľko potravín, s ktorými bude detoxikácia organizmu nielen účinná, ale rovnako aj chutná.

Zapamätajte si: Z odborného hľadiska je detoxikácia, resp. detox, odstraňovanie toxických látok zo živého organizmu. (1)

Keď detoxikácia organizmu, tak s týmito potravinami

Metód, ktoré ochotne pomôžu vášmu telu a vašej pečeni vylučovať škodlivé látky, je mnoho. Za jednu z najefektívnejších a zároveň aj najpríjemnejších sa považuje konzumácia jedál s detoxikačným účinkom. Vo väčšine prípadov ide o jedlá bohaté na antioxidanty a prebiotiká, ktoré vám môžu pomôcť napríklad aj s jarnou detoxikáciou. Navyše, keďže ide o pomerne ľahko dostupné potraviny, sú náramne vhodné aj na domáci detox organizmu.

1. Cesnak

Nie nadarmo sa mu hovorí prírodné antibiotikum. A popri všetkých tých fantastických výhodách, ktoré je pripravený ponúkať svojim konzumentom, si nájde čas aj na to, aby vám pomohol s aktiváciou pečeňových enzýmov. Vďaka tomu sa z vášho tela jednoduchšie odstránia nahromadené škodlivé látky.

2. Citróny

Ovocie, po ktorom mnohí ľudia často siahajú pri nádchach a prechladnutiach. Vedeli ste však, že pitie čerstvej citrónovej šťavy zmiešanej s vodou v skorých ranných hodinách pomáha stimulovať činnosť pečene a celého tráviaceho systému?

3. Pestrec mariánsky

Keď sa povie „detoxikácia organizmu“, samostatnú kapitolu si zaslúži Pestrec mariánsky. Ide o bylinku, ktorá je silným antioxidantom s vysokým obsahom bioflavinoidov. Jedným z početných priaznivých účinkov Pestreca mariánskeho na vaše zdravie je napríklad aj detoxikácia organizmu. Navyše, táto zázračná bylina pomôže vyčistiť steny vašich čriev od neželaných nánosov. Jednoducho, ideálna voľba na posviatočnú detoxikáciu.

4. Grapefruit

Keď sme spomenuli citróny, nedá nám nepoukázať aj na grapefruit. Toto obľúbené citrusové ovocie je totižto bohaté na vitamín C a antioxidanty, ktoré majú schopnosť zvyšovať prirodzenú funkciu pečene súvisiacu s odstraňovaním a eliminovaním škodlivých látok.

5. Zázvor

Koreň populárneho zázvoru je doslova a do písmena nabitý antioxidantmi a ďalšími skvelými látkami, ktoré posilnia váš imunitný systém a zároveň popoženú detox organizmu. Taký chutný zázvorový čaj preto určite nebude na škodu.

Iné skvelé potraviny na detoxikáciu organizmu

Potravín, ktoré pozitívne podporujú detoxikáciu organizmu, je však omnoho viac. Toto sú niektoré z nich:

 • Ovocie a zelenina: repa, zelená listová zelenina, jablká, banány, rajčiny, avokádo, špenát, čučoriedky
 • Ryby: losos, makrela
 • Prílohy: hnedá ryža, batáty
 • Strukoviny: napríklad šošovica
 • Orechy a semienka: vlašské orechy, mandle, slnečnicové semiačka
 • Iné: kurkuma, zelený čaj, guacamole, artičoky, ovsené vločky, jogurty
Naučte sa, ako detoxikovať organizmus pomocou chutných a zdravých potravín

Ďalšie odporúčania na účinný detox organizmu

Detoxikácia organizmu nemusí mať však výlučne podobu zaradenia určitých potravín do vášho jedálnička. Na úspešný detox organizmu môžete vytasiť aj iné zbrane. Toto sú niektoré z nich: (2)

 • Obmedzte alkohol: Vedeli ste, že viac ako 90 % alkoholu sa metabolizuje vo vašej pečeni? (3) A netreba zabúdať, že nadmerné pitie alkoholu vo všeobecnosti znižuje funkčné schopnosti pečene, do ktorých sa radí aj detoxikácia organizmu.
 • Sústreďte sa na spánok: Dostatočné množstvo spánku zregeneruje a naštartuje vaše telo, pričom dopomôže aj k vylúčeniu toxínov nahromadených z celého dňa.
 • Pite veľa vody: Majte na pamäti, že voda umožňuje detoxikačnému systému vášho tela odstraňovanie odpadových látok z krvi.
 • Znížte príjem cukru a spracovaných potravín: Nie nadarmo sme v predošlých riadkoch vyzdvihovali zdravé potraviny. Ich opak môže totižto viesť k chronickým chorobám, akými sú napríklad obezita či cukrovka, čo dokáže negatívne poznačiť či už pečeň, alebo obličky – teda orgány dôležité pre detox organizmu.
 • Dajte zelenú fyzickej aktivite: Pravidelná fyzická aktivita zmierňuje zápaly, vďaka čomu môže hladšie prebiehať detoxikácia organizmu.

+ BONUS: Tip na jednodňovú detoxikáciu organizmu

Pokiaľ náhodou pociťujete niektorý z vyššie spomínaných prejavov, vyskúšajte tento jednodňový domáci detox organizmu: (4)

 • Raňajky: pohár horúcej vody s citrónovou šťavou, po 10 minútach ovocie a šálka čaju
 • Obed: hnedá ryža s kapustovo-repovým šalátom
 • Olovrant: jogurt s mandľami
 • Večera: losos alebo makrela so šalátom z červenej repy, jabĺk a mrkvy
 • Nezabúdajte na pitie vody a čaju v priebehu celého dňa

Tip na záver: Keďže detoxikácia organizmu by si mala aspoň čas od času nájsť miesto u každého z nás, odporúčame vám na záver ešte týchto 5 bonusových tipov na detox organizmu.

Použité zdroje

(1) Wikipedia: Detoxification – https://en.wikipedia.org/wiki/Detoxification

(2) Gavin Van De Walle (Healthline): Full Body Detox: 9 Ways to Rejuvenate Your Body – https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body

(3) Arthur I Cederbaum: ALCOHOL METABOLISM – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3484320/

(4) Luckyfit: 15 FOODS FOR DETOXIFICATION OF THE ORGANISM – https://luckyfit.eu/en/15-foods-for-detoxification-of-the-organism/

Nepodceňujte liečivú silu prírody, presvedčte sa o blahodárnych účinkoch Pestreca Mariánskeho aj vy.

Ušetrite s vreckami ZADARMO, množstevnými zľavami, dopravou ZADARMO a akciovými až 270g XXL vreckami len do konca júna!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *