Ostropestrec mariánsky - bylinka, ktorá Slovákom pomáha pri najčastejších ochoreniach pečene

Pestrec mariánsky: Bylinka, ktorá Slovákom pomáha pri najčastejších ochoreniach pečene

O bylinke s trošku krkolomným názvom Ostropestrec / Pestrec mariánsky ste určite už počuli. Prečo je ale tento bodliak, ktorý pochádza pôvodom zo Stredomoria, tak obľúbený, že tvorí neoddeliteľnú súčasť domácich bylinných lekárničiek v toľkých slovenských domácnostiach?

Aké zdraviu prospešné vlastnosti môže Pestrec mariánsky nášmu telu ponúknuť?

Vážne problémy, ktoré sa môžu týkať aj vás

Dalo by sa povedať, táto bylinka predstavuje skvelý prostriedok, ako dopriať vzpruhu našej ťažko skúšanej pečeni. Ruku na srdce – môžete s čistým svedomím tvrdiť, že je váš životný štýl bez chybičky či zlozvykov, takže je vaša pečeň vo forme? Zrejme nie tak celkom …

Pečeň sa v ľudskom organizme podieľa na celom rade procesov, najdôležitejšie z nich sú tráviace a detoxikačné. Je teda jasné, že je tento orgán u mnohých z nás nadmerne zaťažovaný – nezdravou stravou, nedostatkom pohybu, fajčením a alkoholom, ale aj dlhodobým užívaním liekov. Hoci má pečeň úžasnú schopnosť regenerácie, často je „preťažená“, čo sa prejavuje na jej zhoršenej činnosti. Ako vlastne spoznať, že pečeň volá o pomoc?

K najbežnejším príznakom oslabenej pečene patria:

  • oslabená imunita,
  • zhoršené trávenie,
  • pocit nafúknutého brucha,
  • tlak v pravej strane brušnej dutiny pod rebrami,
  • nedostatok energie a nevysvetliteľná únava,
  • problematická pokožka,
  • zmena farby moču alebo stolice,
  • prípadne žltý nádych pokožky alebo očí (v pokročilejších štádiách).

Prečo sa neoplatí tieto varovné signály, ktoré k nám pečeň vysiela, ignorovať? Okrem toho, že môže postupom času dôjsť k zlyhaniu tohto životne dôležitého orgánu alebo niektorým závažným chorobám (cirhóza, rakovina …), oslabená schopnosť pečene odbúravať z tela najrôznejšie toxíny sa prejaví v zaťažení organizmu týmito odpadovými látkami. Toto má za následok oslabenie imunity a tým aj zvýšenú náchylnosť na rôzne vírusy a iné nástrahy.

Hepatológovia, teda lekári zaoberajúci sa chorobami pečene, v posledných rokoch upozorňujú na ich stúpajúci výskyt. Ostatne v roku 2018 sa chronické ochorenia pečene a cirhóza umiestnili na rebríčku všetkých príčin úmrtí na smutnom 9. mieste. Vzhľadom k nie príliš zdravému životnému štýlu a hlavne veľkej obľube alkoholu u Slovákov sa tento trend zrejme hneď tak nezmení.

Recept na pečeň vo forme: Pestrec mariánsky

Začínate po prečítaní vyššie napísaných riadkov spytovať svoje svedomie a premýšľať, či aj vaša pečeň môže byť oslabená? Potom vedzte, že jej správnemu fungovaniu a potrebnej regenerácii môžete napomôcť aj sami! Máte k tomu veľmi cenného spojenca – Pestrec mariánsky.

Plody tohto bodliaka obsahujú komplex silných antioxidantov, ktorý sa súhrnne nazýva silymarín a ktorý má protizápalové, antioxidačné a antivírusové vlastnosti. Ďalej v ňom nájdete cenné nenasýtené mastné kyseliny, ktoré nielen podporujú správnu funkciu imunitného systému, ale tiež napomáhajú lepšiemu vstrebávaniu dôležitých vitamínov a minerálov.

Ostropestrec mariánsky môžete nájsť hneď v niekoľkých formách – ako čaj, olej, najrôznejšie tablety či tinktúry, celé semená a tiež v podobe drvených plodov. Hoci by sa mohlo zdať, že je len na vás, ktorá forma vám bude „najsympatickejšia“, z hľadiska účinnosti na pečeň by mal byť jasnou voľbou posledne menovaný drvený pestrec.

Nielenže je 100% prírodný (na rozdiel napríklad od niektorých ostropestrecových tabliet, ktoré často obsahujú aj ďalšie prímesi), ale má aj najvyššiu koncentráciu účinných látok (u olejov sa tieto látky strácajú pri spracovaní, u čajov potom zalievaním horúcou vodou, ale tiež aj spracovaním). Ideálne je pestrec užívať v ucelenej 12-týždňovej kúre.

Pozornosť venujte aj baleniu, respektíve skladovaniu drvených ostropestrecových plodov – ak sa k nim totiž dostane vzduch, znižuje sa kvôli oxidácii účinnosť cenných živín. Ideálne je preto balenie vo vzduchotesných a opätovne uzatvárateľných vreckách so „zipsom“.

Nepodceňujte liečivú silu prírody, presvedčte sa o blahodárnych účinkoch Pestreca Mariánskeho aj vy.

Ušetrite s vreckami ZADARMO, množstevnými zľavami, dopravou ZADARMO a akciovými až 270g XXL vreckami len do konca mája!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *